Dlaczego srebro ciemnieje?

Poznaj prawdziwe przyczyny ciemnienia srebrnej biżuterii


Szykujesz się do wyjścia. Jeszcze tylko założyć biżuterię. A tu? Ojej, co się stało? Dlaczego moja biżuteria nagle straciła blask, pociemniała, jest wręcz czarna? Niedawno ją kupiłam, a przecież jest srebrna. Czy to możliwe, że to srebro jest słabej jakości? A może mam jakąś straszną chorobę, skoro srebro tak się zachowuje?

Srebro jest metalem szlachetnym, tak samo jak złoto, platyna, rod czy pallad. Już z definicji metal szlachetny to taki, który jest odporny chemicznie, który słabo reaguje na przykład z tlenem. W takim razie jak to możliwe, że srebro czernieje?

Czy ciemniejąca srebrna biżuteria świadczy o jej słabej jakości? Najczęściej nie. Oczywiście warto kupować biżuterię w sprawdzonych źródłach, ale podróbki srebra w polskich sklepach praktycznie się nie zdarzają (w przeciwieństwie do portali zakupowych z Dalekiego Wschodu ;). Więcej na temat jakości i prób srebra możesz przeczytać w artykule “Co oznacza próba srebra 925?”.

Czy czernienie srebrnej biżuterii jest oznaką jakiejś choroby? Rzeczywiście podczas niektórych chorób, Twoja biżuteria może ściemnieć. Jednak powód zwykle jest zupełnie inny, o czym piszę poniżej, więc nie musisz się niczego obawiać, kiedy pewnego dnia odkryjesz, że twój naszyjnik czy pierścionek zrobił się czarny.

Jako metal szlachetny srebro nie reaguje z tlenem atmosferycznym. Tak naprawdę jest to możliwe do wykonania, ale wymaga użycia wysokiego ciśnienia. Niepoprawne jest więc stwierdzenie, że srebro się utlenia. Tak naprawdę srebro reaguje jedynie z ozonem, związkami siarki i siarkowodorem. Największym problemem jest siarka. Tworzy ona na jego powierzchni siarczek srebra.

przyczyny-ciemnienia-srebra

Skąd się bierze siarka w twoim otoczeniu? Jest obecna na przykład w zanieczyszczonej atmosferze. Ale związki siarki znajdują się też na powierzchni twojej skóry. Używasz kosmetyków, które zawierają takie związki, na przykład szampony i mydła. Twoja dieta również wpływa na ilość siarki w organizmie. Aby dostarczyć jej organizmowi, która notabene ma nieoceniony wpływ na stan twoich włosów i paznokci, spożywasz mięso, jaja, cebulę, kapustę, awokado. Reakcję chemiczną przyspiesza światło, wilgoć i temperatura. Tak więc w zależności od tego, jak czysta atmosfera Cię otacza, jakich kosmetyków używasz i jaka jest Twoja dieta, Twoja biżuteria ciemnieje szybciej lub wolniej.

“Pamiętam, jak wiele lat temu, gdy zaczynałam przygodę z tworzeniem biżuterii, postanowiłam sprzedać wyprodukowane kolczyki. Poszłam na takie zwykłe targowisko we Wrocławiu, przy ul. Dubois (teraz w tym miejscu stoi już budynek) i rozłożyłam stolik z pięknymi, błyszczącymi, srebrnymi kolczykami. Było gorące lato, a targowisko znajdowało się nieopodal ruchliwej ulicy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy następnego dnia, moja biżuteria wyglądała okropnie. Żadnego blasku, całe srebro żółte, brązowe lub prawie czarne. Zamiast udać się na targ musiałam zająć się jej czyszczeniem. To właśnie wtedy boleśnie przekonałam się, jak zachowuje się srebrna biżuteria w zanieczyszczonej atmosferze serca miasta.”

Również podczas noszenia, srebrna biżuteria ciemnieje. Proces przyspiesza, kiedy intensywnie ćwiczysz lub chorujesz, bo wtedy bardziej się pocisz. A także kiedy pływasz, szczególnie w morskiej wodzie lub chlorowanym basenie; kiedy nosisz biżuterię podczas mokrych prac domowych, bierzesz ją pod prysznic i traktujesz kosmetykami. Takie przyspieszone czernienie często możesz zauważyć na łańcuszku, który najciemniejszy robi się na karku, tam gdzie ma największy kontakt z naszą skórą i włosami.

Wiemy już, że srebro zawsze będzie reagować z siarką, a jej śladowe ilości zawsze będą nam towarzyszyć. Jest to całkowicie naturalny proces, któremu nie możemy zapobiec lecz znacząco spowolnić. Dobra wiadomość jest taka, że siarczek srebra jest tylko na powierzchni i nie niszczy metalu. Można go też stosunkowo szybko usunąć. O tym jak sprawić, aby Twoja biżuteria była czysta przeczytasz w artykule "Jak czyścić srebrną biżuterię?". Natomiast proces czernienia Twojej biżuterii możesz znacznie spowolnić. Więcej na ten temat napisałam w artykule “Jak możesz zadbać o swoją biżuterię?”