Jak dbać o srebrną biżuterię?

Kilka sprawdzonych porad


Jedną z bardziej irytujących sytuacji jest ta, kiedy przed wyjściem chcesz ubrać dopasowaną biżuterię, a nagle okazuje się, że kolczyk jest tylko jeden, a łańcuszek splątany z pięcioma innymi w zgrabną kulkę, której rozsupłanie zajmie Ci drogocenne minuty. Brzmi znajomo? Czas temu zaradzić!

Z moich doświadczeń wynika, że biżuteria najbardziej niszczy się nie wtedy, gdy ją nosisz, ale gdy jest pozostawiona sama sobie. Błąka się porzucona w łazience, w szufladzie szafki nocnej, lub na toaletce pomiędzy innymi drobiazgami. Naprawdę znacznie przedłużysz żywot swoich błyskotek i zaoszczędzisz sobie nerwów, gdy zadbasz o to, by je odpowiednio przechowywać.

Odpowiednio przechowywać - czyli co to tak naprawdę oznacza?

“Od kiedy pamiętam moja mama przechowuje swoje skarby w kuferku na biżuterię, a właściwie to w ogromnym kufrze, bo lubi szlachetne dodatki i ma ich całkiem sporo. To jest naprawdę bardzo dobry pomysł. Dlaczego? Wszystko pod ręką, pięknie ułożone. Kolczyki parami, łańcuszki każdy osobno, pierścionki obok siebie. Można z przyjemnością wybrać coś na wyjście. Wiadomo... porządek. Jako dziewczynka, pod nieobecnośc mamy uwielbiałam szperać w jej kuferku z błyskotkami."

Oprócz kwestii estetyczno-praktycznej, istotniejsze jest, że takie przechowywanie sprawia, iż nasze skarby dłużej zachowują blask, rzadziej musimy je czyścić. Srebro wchodzi w reakcję z siarką, co powoduje jego ciemnienie, a przechowywanie w szczelnie zamkniętym kuferku odcina dostęp zanieczyszczonego powietrza do naszej biżuterii. W takiej szkatułce jest też ciemno, a światło przecież przyspiesza reakcję pokrywania się srebra ciemnym nalotem.

właściwe przechowywanie biżuterii

Alternatywą dla kuferka jest przechowywanie srebra w opakowaniach, na przykład w dedykowanych pudełeczkach z miękką wyściółką. Wtedy też wszystko jest bezpieczne i czyste. Srebro jest stosunkowo miękkim materiałem, więc będzie się rysować, jeśli wszystko “wrzucimy do jednego worka”. Jeżeli w pudełku chcesz przechowywać więcej skarbów poświęć chwilę i owiń każdą sztukę w miękką bibułkę, albo włóż do dodatkowych woreczków: z organzy, albo zwykłych strunowych. Przechowywanie biżuterii w eleganckich woreczkach z organzy może nie być dobrym rozwiązaniem, gdy zostawiasz je na wierzchu i ma ona dostęp do powietrza i światła. Co prawda jest wtedy chroniona przed zarysowaniami, ale nie przed ciemnieniem i utratą blasku. Chyba, że woreczki umieścisz w szafce, czy szufladzie.

Pamiętaj, że przechowywanie srebrnej biżuterii wyeksponowanej na ślicznych wieszaczkach i ekspozytorach sprawi, że będziesz musiała ją bardzo często czyścić. To naprawdę wygląda dobrze tylko na zdjęciach na Instagramie, czy Pintereście. W rzeczywistości jest to mało praktyczna metoda.

Warto mieć przygotowaną tackę na biżuterię w miejscu, gdzie zazwyczaj ją zdejmujesz, czy to w łazience, czy przy łóżku. Zabezpieczysz w ten sposób swoje skarby przed upadkiem i zarysowaniem o twarde powierzchnie. Pamiętaj, że kryształy Swarovskiego, są właśnie kryształami i jeśli upadną, to mogą się stłuc i nie da się tego naprawić. Jeśli jednak nie będziesz zakładać tych dodatków kolejnego dnia, zdejmij je z tacki, włóż je do szkatułki, pudełka czy szuflady.

Biżuteria w nocy

Oczywiście na noc najlepiej zdjąć z siebie wszystkie kosztowności. Nie wiem jak Tobie, ale mi przeszkadzają w nocy wbijające się kolczyki, czy duszący mnie łańcuszek. Nawet pierścionki potrafią być irytujące, kiedy nad ranem wrzynają się w spuchnięte palce. Dbaj o swój komfort snu. Przysłużysz się w ten sposób również swojej biżuterii, ponieważ nie zawieruszysz w pościeli kolczyka, czy nie zerwiesz niechcący łańcuszka. Szczególnie łańcuszek typu linka potrafi się nieestetycznie pozaginać i stracić swoje piękno, gdy będziesz w nim spać.

Pielęgnacja biżuterii

Ale nawet jeśli idealnie przechowujesz swoją biżuterię, to z czasem może ona wymagać odświeżenia, aby przywrócić jej blask. Jak wyczyścić biżuterię samodzielnie? Przeczytasz o tym w tym miejscu.