Jak czyścić srebrną biżuterię?

Skuteczne metody czyszczenia srebrnej biżuterii

Twoja srebrna biżuteria straciła blask i pociemniała? Nie musisz się martwić, ten proces jest odwracalny. Możesz ją samodzielnie wyczyścić. Zatem jak skutecznie wyczyścić srebrną biżuterię?

Oczywistym jest, że po jakimś czasie, twoja biżuteria ściemnieje, zrobi się żółta, a nawet czarna. Więcej o ciemnieniu srebra dowiesz się z tego artykułu. Ale jak wyczyścic taką biżuterię? Metod jest wiele. Przyjrzyjmy się kilku z nich, które osobiście sprawdziłam:

Pasta do zębów

To chyba najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej kontrowersyjna metoda czyszczenia srebrnej biżuterii. Bierzemy pastę, szczoteczkę do zębów i do dzieła! Zanim przystąpisz do wdrożenia tej metody pamiętaj: są różne pasty do zębów, są różne szczoteczki do zębów i są bardziej lub mniej agresywne metody szczotkowania biżuterii ;). Musisz się liczyć z tym, że jeśli twoja szczoteczka jest twarda, pasta zawiera ścierające drobinki, a ty zbyt mocno przyłożysz się do zadania to na 100% wyczyścisz ale i porysujesz swoją srebrną biżuterię. Zwróć też uwagę na kamienie, które znajdują się w czyszczonej biżuterii, szczególnie te miękkie nie lubią tej metody jak i perły czy korale. Osobiście stosuję czasem tę metodę, np. do czyszczenia łańcuszków i dobrze mi się sprawdza. Ale pamiętaj: delikatnie i z wyczuciem.

Ściereczki do biżuterii

Świetna i skuteczna metoda. Ściereczki przeznaczone do czyszczenia biżuterii są impregnowane i szybciutko przywracają biżuterii blask. Najlepiej sprawdzają się przy większych i gładkich elementach. Jeśli chcesz wyczyścić bogato zdobioną biżuterię drobniutkimi elementami to będzie trudno, bo trudno taką szmatką dotrzeć we wszystkie szczeliny. Jest bezpieczna dla osadzonych kamieni. Osobiście taką ściereczką szybko przecieram biżuterię przed założeniem, dzięki temu jest zawsze czysta i lśniąca. Impregnowanej ściereczki nie pierzemy! Używamy jej do czasu całkowitego zabrudzenia. Jeśli ją wypierzemy straci dodatkowe właściwości czyszczące i zmieni się w zwykłą ściereczkę.

Płyny do biżuterii

Jeśli masz sporo biżuterii do wyczyszczenia, jest to świetna i szybka metoda. Wybraną biżuterię zanurzamy na kilka, kilkanaście sekund, potem dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha. Jeśli jest taka potrzeba można poczekać kilka minut po wyciągnięciu biżuterii z płynu, a wypłukaniem jej. Staranne wypłukanie pod bieżącą wodą jest bardzo ważne! W ten sposób doczyścimy nawet najbardziej poczerniałą srebrną biżuterię. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kamienie nadają się do włożenia do takiego płynu. Z mojej praktyki wynika, że kryształy Swarovskiego, perły Swarovskiego, cyrkonie, kwarce nadają się do czyszczenia w ten sposób. Z kolei kamienie miękkie jak malachit, turkus czy lapis lazuli mogą się zniszczyć. Zniszczeniu ulegną także takie kamienie organiczne jak naturalne perły, bursztyn i koral. Są wprawdzie delikatne płyny dedykowane do czyszczenia biżuterii ze wszystkimi kamieniami, ale w mojej ocenie znacznie mniej skutecznie czyszczą one srebro. Ceny płynów są dość zróżnicowane. Płyn jest wielokrotnego użytku i starcza na bardzo, bardzo długo.

Zwykła szmatka

Gdy zabrudzenia są niewielkie lub do codziennej profilaktyki wystarczy przetrzeć biżuterię miękką ściereczką i będzie czysta i błyszcząca. Z jakiego materiału powinna być ta ściereczka? Dobrze się sprawdzi bawełna lub mikrofibra.

Wiesz już jakie metody czyszczenia srebra sprawdzają się u mnie. Teraz czas, abyś przystąpiła do dzieła i wypróbowała te sposoby. Daj znac jak Ci poszło! Oby twoje skarby zawsze były lśniące i gotowe do podkreślenia Twojej kobiecej natury!

Jeśli interesowałoby Cię, dlaczego srebrna biżuteria z czasem ciemnieje, zapraszam Cię do zapoznania się z tym artykułem.