HOME
O NAS
WYSYŁKA
WARTO WIEDZIEĆ
WSPÓŁPRACA
Czy wiedziałaś, że...?
Srebro znane było już w starożytnym Egipcie około 3000 lat przed naszą erą. Obecnie jest ono najczęściej używanym surowcem w rzemiośle złotniczym. Srebro jest metalem białym o pięknym metalicznym połysku i niezwykłej łatwości polerowania. Srebro w stanie czystym jest metalem tak miękkim, że nie nadaje się do produkcji przedmiotów użytkowych. Dlatego do wyrobów używane jest tylko w postaci stopów. Przez dodanie niewielkiej domieszki miedzi srebro zyskuje na twardości i wytrzymałości. Co ciekawe srebro posiada szczególną właściwość sterylizacyjną, która powoduje, że w zetknięciu z nim giną drobnoustroje.
Co oznacza srebro próby 925?
Oznacza to, że na 1 jednostkę srebra przypada 92,5% czystego srebra, a pozostałe 7,5% stanowią technologiczne domieszki - najczęściej miedzi. Dlaczego nie używa się czystego srebra? Domieszki stosuje się w celu usztywnienia srebra, które w czystej postaci jest metalem bardzo miękkim (w skali twardości Mohsa ma ok.3/10). Do wyrobu naszej biżuterii używamy srebra o próbie 925. Używany przez nas stop jest bezniklowy. Jest to srebro powszechnie używane w jubilerstwie. Na wyrobach nabita jest informacja o próbie (925), a jeśli wymaga tego prawo, produkt jest ocechowany przez Urząd Probierczy.
Jak dbać o biżuterię?
Zdejmuj ją gdy kładziesz się do snu lub wykonujesz prace domowe. Należy unikać kontaktu biżuterii z wodą, kremami, perfumami, środkami czystości i chemikaliami (szczególnie zawierającymi siarkę i jej związki). Jest to szczególnie ważne gdy biżuteria posiada elementy wklejane. Przechowuj biżuterię w odpowiedni sposób, tak aby nie mogła się zarysować. Pamiętaj, że upuszczona biżuteria z kryształami może się ukruszyć a nawet stłuc.
Dlaczego srebro ciemnieje?
Ciemnienie biżuterii srebrnej jest naturalnym procesem. Powierzchnia srebra na powietrzu, pod wpływem zawartego w powietrzu ozonu i związków siarki, pokrywa się patyną (brunatnieje lub czernieje), co jest spowodowane tworzeniem się nalotu siarczku srebra. Tak więc im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym szybciej nasza srebrna biżuteria ściemnieje. Srebro może też ciemnieć przy kontakcie z niektórymi kosmetykami (mydło siarkowe, perfumy, kremy).
Jak zapobiegać ciemnieniu srebra?
Pamiętaj aby zdjąć biżuterię na czas kąpieli, czy nakładania maseczek, kremów i balsamów na nasze ciało; zdjętą biżuterię przechowywać szczelnie zamkniętą - dobrym rozwiązaniem jest wkładanie jej najpierw do woreczka strunowego, a następnie do szkatułki, czy miejsca w którym przechowujemy nasze skarby. Jeśli jednak nasza srebrna biżuteria już straciła blask, lub już pokryła się żółtym, brązowym, czy czarnym nalotem to pamiętajmy, że jest to proces odwracalny.
Jak czyścić srebro?
Można skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów: przetrzeć biżuterię miękką ściereczką, umyć płynem do naczyń lub delikatnie pastą do zębów, czy sodą oczyszczoną, a następnie wytrzeć do sucha i wypolerować. Można też użyć specjalnej ściereczki lub płynu do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj, że najlepiej robić to regularnie.
I